Olga Blasco

Olga Blasco

,
The Rosetta Foundation

Olga’yı hayatta motive eden şeyler arasında her gün yeni şeyler öğrenmek,zorlu engelleri kavrayarak bunların üstesinden gelmek, değişim sağlamak amacıyla kolektif güç ruhundan yararlanmak ve tam potansiyellerini gerçekleştirmeleri için insanlara rehberlik etmek yer alıyor. ABD’deki çok uluslu çeviri şirketlerinde 20 yıl boyunca yöneticilik yaptıktan sonra, en büyük tutkusunu hayata geçirmek için 2015 yılında ilk adımı attı: Tüm becerilerini ve deneyimlerini, inandığı toplumsal davalar için kullanarak “sosyal açıdan geri kalmış bireylerin eğitimlerine ve gelişimlerine” katkı sağladı. Konfor alanından sıyrılan Olga, sosyal dışlanma riski altındaki kişilere ve çocuklara eğitim verilmesini destekleyen Düşler Akademisi’nde ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda danışman ve eğitimci olarak aktif görev aldı.

Olga, yakın zamandaki STK odaklı yaşamının yanında, çeviri sektörüne de deneyimleriyle zenginlik kattı. On şirket birleşimi ve alımı yoluyla Lionbridge’in ve Welocalize’ın tedarik zinciri süreçlerinde yönetici olarak çalıştı, global markaların büyük hacimli içerikler sunmasına ve dünyada 120’den fazla dile ulaşmasına destek verdi. 20 yıldan uzun süre boyunca, karlılığın %10 ila %30’luk hızlı büyüme oranında sürdürülebileceği hizmet modelleri tasarlayarak bunları başarıyla uygulamaya koydu. 300’den fazla çalışanı olan büyük uluslararası ekiplerin yönetilmesinde uzman olan Olga, müşteriler, kuruluş paydaşları ve hizmet sağlayıcılar ile karşılıklı olarak faydalı ilişkiler kurulması konusunda da son derece yetkindir. İşte bu nedenle “karmaşıklık, rakamların ötesindedir” diyor.

Olga, The Rosetta Foundation’da yönetim kurulu üyeliği ve JANA Impact’te kurucu ortaklık gibi üstlendiği STK odaklı sorumluluklarının yanı sıra firmalara büyüme ve şirket birleşmeleri konusunda danışmanlık vermektedir. Small Projects Istanbul’da danışma kurulunda görev yapmaktadır. Zamanını Dublin, İstanbul ve Barselona arasında seyahat ederek geçiriyor.

Yüreğinde Akdeniz’i taşıyan bir Barselonalı olarak Olga kahkahalarıyla, elektronik tablolar konusundaki takıntısıyla ve sıra dışı aksesuarlar kullanmasıyla tanınır. Tüm bunların yanında tam bir müzik ve dans tutkunudur. Müzik diplomasına sahip olan Olga, on yıldan uzun süredir bu alanda eğitim vermekte ve uluslararası performanslar sergilemektedir. Olga yemek yapmayı, dostları ve ailesiyle vakit geçirmeyi çok sever. Akdeniz adalarına seyahat etmekten büyük keyif alır. Deniz ve güneş vazgeçilmezidir.