Gökhan Fırat

Gökhan Fırat

Her seçim döneminde il olmasına kesin gözüyle bakılan ve göç güzergâhlarının kesiştiği noktada yer alan Gebze’de eğitim ve iş hayatına atılan Gökhan, çift dilli bir ailenin üçüncü çocuğudur. Duyduğu ilk dili unutup Batı dillerine merak salan Gökhan, o sıralar tesadüfen denk geldiği dil öğrenimini Trakya Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) bölümünde ilerletmeyi denemiş, Edirne’de çok güzel anılar ve insanlar biriktirmiştir.

Trakya Üniversitesi Çeviri Kulübü (TÜÇEV), Türkiye Çeviri Öğrencileri Birliği (TÜÇEB), Çeviri Derneği, Editörler Platformu ve Yayınevi Emekçileri Kolektifi (YEK) gibi çalışmalarda aktif rol almış, İstanbul’dan taşınmayı başardıktan sonra Çeviri Köyü Projesi’ne odaklanmıştır.

Çeviri sektörünün farklı alanlarında yaklaşık sekiz yıllık bir iş deneyimine sahip olan Gökhan, Arunas, İnkılap, Everest gibi yayınevlerinde editörlük, redaktörlük ve kitap çevirmenliği yapmıştır. Yayıncılık alanında beş yıl çalıştıktan sonra teknik çeviri sektörüne sert bir geçiş yapmış, çeviri şirketlerinde proje koordinatörlüğü, teknoloji danışmanlığı ve eğitmenliği görevlerini üstlenmiş, çeviri pratiği ve çeviri teknolojileri üzerine üniversitelerde ders vermiş, konuşmalar yapmıştır.

Localex Dil Hizmetleri’nin yöneticileri arasında yer alan Gökhan, şimdilerde Gökçeada’da uzaktan çalışma modeli ile İş Geliştirme Yöneticisi olarak görev yapmakta.

Boğaziçi Üniversitesi Yazılı Çeviri yüksek lisans bölümünde özellikle çeviri alanında ortaya çıkan yeni gelişmelerin çeviri alanını ve insan hayatını nasıl etkileyeceğini inceleyen bir tez çalışması hazırlamaya çalışıyor.

Elia Engage yönetim kurulunda yer alarak çeviri sektörünü küresel anlamda takip etme imkânı bulmuştur. Doğayı ve hayvanları sever, teknik çeviriden pek haz almaz, insan hikâyeleri biriktirir, insanı ve yaşamı merak eder.

Çevirdiği kitaplar arasında Bir Noel Şarkısı – A Christmas Carol (Charles Dickens), Geleceği Kurgulamak – Making the Future (Noam Chomsky), Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes 2. Cilt, “Son Selam” – The New Annotated Sherlock Holmes, “His Last Bow”, (Sir Arthur Conan Doyle, ed. Leslie S. Klinge), Sonsuz Gece – Embrace the Night Eternal (Joss Ware) ve Sessiz Işıklar Şehri – City of Tranquil Lights (Bo Caldwell) bulunmaktadır.