Cenk Yalavaç

Cenk Yalavaç

Üniversitede Endüstri Mühendisliği eğitimi alan Cenk, mühendislik okuyan çoğu insan gibi mezun olduktan sonra en kötü çevirmen olurum deyip Kayseri’de keyifli günler geçirdikten sonra 2006 yılında yerelleştirme sektörüne kesin giriş yaptı.

Türkiyenin önde gelen çeviri işletmelerinde (ES Dil Hizmetleri, LocPro) 10 yılı aşkın süre boyunca farklı görevlerde çalıştıktan sonra yeniliklere meraklı, optimizasyon odaklı, rutinden hoşlanmayan yapısının da yardımıyla kendi şirketini kurdu. Global arenada muazzam büyüklükteki şirketlere üst düzey yerelleştirme hizmetleri veren El Turco’nun yanı sıra API tabanlı çeviri ve içerik entegrasyon platformu translationhub.com‘u kuran konsorsiyumda ürün yöneticiliği yaptı.

Yıllardır devam eden makine çevirisi merakının neticesinde Nöral Makine Çevirisi (NMT) konusunda çalışan bir ekibe katkı sunan Cenk, hâlen makine çevirisi, entegrasyon ve otomasyon odaklı çeviri hizmetleri konusunda çalışmalarını kendi şirketi çatısı altında ve sektör paydaşlarıyla birlikte sürdürmekte.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Cenk, Türkiye’nin şu ana dek sektör gelişimine yeterli katkıyı sunamadığını ve buna paralel payı alamadığını düşünerek yeni nesil işletmecilerin bu konuda gerekenleri yapabilmesi amacıyla uygun platformun oluşması için çalışmaktadır.