Bekir Diri

Bekir Diri

Ekim 1988’de bir sabah evrene gözlerini açan Bekir, Karadeniz’in incisi Fatsa’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini de göz bebeği Fatsa’da tamamladıktan sonra soğuk kavramını tam olarak anlamak için Trakya Üniversitesi Mütercim Tercümanlık (İngilizce) bölümünü kazandı; bu soğuk şehirde çok sıcak dostluklar biriktirdi. Trakya Üniversitesi Çeviri Kulübü (TÜÇEV) ve Türkiye Çeviri Öğrencileri Birliği (TÜÇEB) gibi oluşumlarda aktif roller alarak çeviri dünyasını daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Öğrencilik dönemlerinden bu yana Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren çeviri ve yerelleştirme firmalarının çeviri projelerinde yer aldı. Kendisi, gündelik koşuşturmaların hengamesinden fırsat buldukça gizli köşesine çekilip kitap çevirileri de yapıyor. Bilgisayara olan ilgisi onu çeviri teknolojilerine ve yerelleştirme maceralarına sürükledi.

Çeviri ve yerelleştirme alanında yedi yıllık tecrübeye sahip olan Bekir, teknik çevirmen, kitap çevirmeni, proje yöneticisi, teknoloji uzmanı, web yerelleştirme yöneticisi ve çeviri teknolojileri yöneticisi olarak birkaç çeviri firmasında görev aldı (Link Translations, Dragoman Dil Hizmetleri, Nubuto, Localex).

Şu sıralar günlerini, Localex Dil Hizmetleri’nde Satış-Pazarlama Yöneticisi olarak geçiren Bekir, sektörel tecrübesini Mütercim Tercümanlık lisansı ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde “Oyun, mobil uygulama ve web yerelleştirmesindeki Türkçe sorunları” üzerine tez yazdığı Çeviribilim yüksek lisansı ile geliştirmektedir. Ayrıca İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde çeviri teknolojileri dersleri vermektedir. Kendisi yeni evli ve bir bilgisayar, oyun konsolu ve elektro gitar babasıdır.

e-Mail: bekir.diri@localextr.com | LinkedIn