(N)MT Projesi-Örnek Çalışma

(N)MT Projesi-Örnek Çalışma

11:15 AM 18 Mart 2018

En ideal makine çevirisi motorlarını yaratma denemeleri, tarihsel gelişimi içerisinde farklı yöntemlerle iyileştirilmeye çalışılmış, bu süreçte “istatiksel ve kural tabanlı” denemeler daha çok ön plana çıkmıştır.

Son dönemde ise özellikle istatiksel bazlı çeviri motoru Moses kodlarının herkesin erişimine ücretsiz açılması, Google Inc.’nin makine çevirisi hizmetini ücretsiz kullanıma açması gibi gelişmelerle makine çevirisi artık dünyada çokça konuşulur bir mesele haline gelmiştir.

Ancak morfolojik olarak son derece zengin olan Türkçe gibi dillerde geçtiğimiz yıla kadar iyi bir performans ortaya koyamayan makine çevirisi, insan beyninin çalışma sistemini temel alan Nöral Makine Çevirisi (NMT) yöntemiyle birlikte ülkemizde de ses getirmiştir.

Bu sunumda, Türkiye’nin ilk ve tek Nöral Makine Çevirisi (NMT) motorunu geliştiren ve çalışmaları ile dünyada da ilklerin arasına giren ekip, ortaya çıkan yeni gelişmeleri, bunların sektörü nasıl değiştirebileceğini ve pratikte kendi kullanım biçimlerini aktaracak. Heyecanla bekliyoruz.